Glycerin - využití

Glycerin, nebo také glycerol je tekutina čirého vzhledu, která je dobře rozpustná ve vodě a také vodou ředitelná. Hlavním zdrojem glycerolu jsou přírodní tuky. Rostlinný glycerin nemá negativní dopad na životní prostředí.

Glycerol má široké využití v péči o automobil. Každý správný motorista má glycerol ve své výbavě. Zejména v období zimních měsíců, kdy je těsnění dveří auta vlhké a při teplotách pod bodem mrazu pak přimrzává. Jaká je prevence? Před zimou je těsnění vhodné ošetřit glycerolem a přimrzání předejít. Přípravek pomocí houbičky naneste po celé délce na gumové těsnění.

Těsnící guma časem stárne a přichází o jednu z hlavních vlastností – pružnost. Pokud gumu pravidelně ošetřujete glycerolem, guma zůstává vláčná a předcházíte praskání. Zároveň po ošetření guma získává novější vzhled a prodlužuje se její životnost.

glycerin_Sprej - kopie

Využití glycerolu je však mnohem pestřejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Hlavní vlastností glycerolu je fakt, že na sebe váže velké množství vody a hydratuje, čehož je hojně využíváno v kosmetických přípravcích, zejména u výrobků určených pro péči o pokožku. Nezpůsobuje alergické reakce.

V poslední době je glycerin často spojován s výrobou desinfekčních gelů. Pokud nemáte možnost si ihned umýt ruce, je vhodné použít desinfekční gel. Čistý alkohol sice zničí bakterie a viry na rukou, ale vysušuje vaši pokožku. Návod na výrobu desinfekčního gelu vydala WHO a je volně dostupný na internetu.

Mimo využití v kosmetických výrobcích (zejména jako přísada v hydratačních krémech, mýdlech) je využíván také v potravinářském průmyslu (úprava nápojů, jako změkčovadlo želé a jiných cukrovinek). Své uplatnění najde i v lékařství (snižování nitroočního tlaku, při zácpách). Mimo jiné se používá jako náplň do elektronických cigaret. 

PANOIL_Glycerin_houbička_80ml